Papos de Anjo (Portugalsko)
Inšpirácia z nebies

Ak zavítate v Portugalsku do reštaurácie a otvoríte si jedálny lístok na strane s typickými portugalskými koláčikmi a dezertmi, môže sa vám stať, že sa aj preľaknete, či ste sa náhodou neocitli v nejakom stredovekom kláštore. Nájdete tam totiž také názvy ako Anjelova dvojitá brada, Mníškino brucho, Nebeská slanina, Sladkí pápeži, Boží chlebíček a pod. Nuž naozaj, tieto podivuhodné názvy dali svojim kreáciám mníšky a mnísi, ktorí vypekali rôzne druhy sladkého pečiva, predávali ho a peniaze potom používali na prevádzku a zveľaďovanie svojho kláštora. No a keďže inak žili len za jeho múrami, inšpiráciu pri vymýšľaní názvov mohli hľadať len tam. Ďalšou zvláštnosťou týchto sladkých pokušení je, že hlavnými surovinami, z ktorých sa vyrábajú, sú vajcia a cukor. Hoci bol cukor v tých časoch luxusným tovarom, Portugalsko vlastnilo vďaka svojim námorným výpravám najväčšie plantáže cukrovej trstiny na svete a dokonca ju začalo pestovať na svojom území a na Madeire. Z vajec sa však používali len žĺtky. Čo teda robili s toľkými bielkami? Mníšky ich používali na škrobenie svojich hábitov a čepcov!

Portugalské koláčiky sú síce veľmi sladké, ale na druhej strane zase menšie, sú to také porcie akurát do dlane. Okrem výdatnej náplne je typická aj intenzívna vôňa – hlavne škorice a klinčekov, ktoré privážali portugalské karavely z Ázie, z Ameriky sa zas na ďalekú cestu vydávala vanilka a kakao. No a nemôžeme vynechať ani Afriku, odkiaľ sa dovážal kokos a hlavne káva, ktorá aj dnes jednoznačne patrí k týmto nebeským koláčikom. V Portugalsku ich majú vyše 200 druhov a aj v súčasnosti sa pripravujú podľa nezmenených, originálnych receptov. Celonárodne najobľúbenejšie sa však stali pastéis de nata (smotanové paštétky) – koláčiky so smotanovo-vaječným krémom, často sa nazývajú aj „de Belém“ (čo je vlastne skrátený portugalský názov pre Betlehem) – podľa významnej časti hlavného mesta Lisabonu, kde sa nachádza Kláštor hieronymitov. A práve jeho mnísi vraj túto sladkú pochúťku vymysleli.


Recept na Papos de Anjo (Anjelova dvojitá brada) nám poslala pani Júlia z maličkého obchodíku „Best of Portugal“ v centre Viedne, kde si môžete kúpiť všakovaké dobrôtky z Portugalska, nie iba smotanové paštétky či tieto „dvojité brady“, ktoré pani Júlia sama pečie, ale hlavne aj vynikajúce portugalské portské. A raz do mesiaca sa tam možno zastaviť na ochutnávku vína!

V recepte je použitých až 20 žĺtkov, ak máte nejaký dobrý recept, kde sa používajú bielky, pošlite, urobíme, nafotíme a uverejníme.

A predaj jedlého papiera som našla napríklad: tu

Papos de Anjo

Potrebujeme:
500 g cukru
20 žĺtkov
1 cl portského
citrónovú kôru
biely jedlý papier

Príprava:
Cukor zmiešame s 250 ml vody, zohrejeme, pridáme trochu citrónovej kôry a 4 minúty povaríme. V inej nádobe zmiešame žĺtky s vínom, pridáme zohriaty cukor a znovu zohrejeme, aby sa zhustila konzistencia. Akonáhle vznikne hustý krém, odstavíme a necháme vychladnúť. Z jedlého papiera vystrihneme kruhy s priemerom 15 cm, okraje potrieme bielkom a do stredu položíme za čajovú lyžičku krému. Potom kruhy prehneme a zlepíme na okrajoch tak, že vzniknú polkruhy. Potrieme ich bielkom a posypeme kryštálovým cukrom. Necháme zaschnúť a podávame s vínom, najlepšie portským. 🙂

Komentáre

1 Komentár

  1. Pingback: Tomar – V tajuplných útrobách templárskeho hradu – travel potpourri

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.