Niekto to rád zelené…
Caldo verde (Portugalsko)

Polievka patrí k najstarším vareným pokrmom v histórii ľudstva. Hoci sa už nikdy nedozvieme, komu ako prvému napadlo vyvárať vo vode rôzne ingrediencie, s istotou môžeme povedať, že sa pokrm vo forme polievky udomácnil na všetkých kontinentoch. Medzi najstaršie písomné zmienky sa zaraďuje biblický príbeh o Ezavovi, ktorý predal svoje prvorodenstvo Jakobovi za kus chleba a červenú šošovicovú „váru“.

Úlohou polievky nie je len zasýtiť, ale aj zohriať a prebudiť v človeku príjemné pocity, čiže doslova by mala obšťastniť žalúdok i dušu. To platí aj o portugalských polievkach, Portugalci dokonca hovoria, že keď niekto zje za tanier polievky, je to, ako by svojmu žalúdku ustlal posteľ, na ktorú potom môže uložiť hlavné jedlo, šalát i zákusok. A keďže prvotný hlad zahnal už polievkou, ďalšie pokrmy nemusí hltať, ale náležite si ich vychutnať. Lebo aj tak sa v Portugalsku vraví, že čím dlhšie jete nejaké jedlo, tým je chutnejšie.

Pre portugalskú kuchyňu sú typické čerstvé suroviny a nenáročná príprava. Veď aj jedna z najobľúbenejších polievok – sopa alentejana – vznikla vraj tak, že si pastieri zobrali na pašu korkovú nádobu s horúcou vodou, do ktorej postupne hádzali to, čo našli po ceste: koriander, jedno vajce, olivový olej a suchý chlieb. Najznámejšou je však polievka caldo verde, ktorá sa pripravuje zo špeciálneho druhu kelu – couve galega, nakrájaného na tenké prúžky. Polievka sa dochucuje typickou paprikovou klobáskou chouriço z bravčového mäsa, môžeme ju však aj vynechať, takže vznikne vegetariánsky pokrm, ktorý sa môže jesť teplý alebo aj studený.

Caldo verde

Potrebujeme:

250 g kelu

1 cibuľu pokrájanú na drobno

3 strúčiky cesnaku pokrájané na jemné plátky

1 lyžicu olivového oleja

400 g zemiakov pokrájaných na kocky

1 bobkový list

1 l vody

paprikovú klobásku pokrájanú na kolieska

4 lyžice kvalitného olivového oleja

soľ a korenie na dochutenie

Príprava:

Na oleji necháme zosklovatieť cibuľu a cesnak, pridáme zemiaky a bobkový list, krátko podusíme. Zalejeme vodou a pri nižšej teplote varíme 15 minút. Keď zemiaky zmäknú, polievku rozmixujeme na krém. Kelové listy zrolujeme do rolky a krájame na čo možno najtenšie prúžky. Krémovú polievku privedieme do varu, vmiešame pokrájaný kel a varíme ďalších 15 minút. Na záver pridáme kolieska klobásky a povaríme 2 minúty. Hotovú polievku dochutíme soľou a korením a pred podávaním vmiešame kvalitný olivový olej.

 

Komentáre

4 Komentáre

 1. Anonym

  Super jednoduche a urcite chutne diky

  1. Ingrid (Autor článku)

   Áno, odporúčam.

 2. Anna Sieragowska

  suuuppppeer mniam mniam 🙂
  as

  1. Ingrid (Autor článku)

   Smacznego! 🙂

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.