Tichy už otvoril!

Keď som bola po prvýkrát vo Viedni, jednou zo spomienok, ktoré sa mi veľmi výrazne vryli do pamäti, bola zmrzlina na konečnej červenej línie viedenského metra (U1 – stanica Reumannplatz). A to preto, že jahodová chutila naozaj ako jahody, mangová ako mango alebo čučoriedková ako čučoriedky a ešte vám zafarbila aj zuby a jazyk.

Viedenčania žartujú, že ich traja zamrznutí, nie sú Pankrác, Servác a Bonifác, ale Bortolotti, Zanoni a Tichy. Paolo Bartolotti okupuje Mariahilferstrasse, zmrzlináreň Zanoni&Zanoni nájdete na Am Lugeck 7 alebo Am Graben 19 a Tichy má svoj „Palais de Glace“ na Reumannplatzi. Ľahko ho nájdete, je tu menší park, kde každý líže zmrzlinu. Tichy otvára svoju zmrzlináreň približne v polovici marca, a podľa toho už všetci vo Viedni vedia, že jar už naozaj prišla!

Kurt Tichy začal predávať zmrzlinu so svojou manželkou Marianne v roku 1952 na typickom zmrzlinárskom vozíku s tromi kolieskami, no už o tri roky neskôr sa nasťahoval do dnešnej budovy, kde začal s vymýšľaním svojich vlastných zmrzlinových kreácií. V roku 1967 vyrobil legendárne zmrzlinovo-marhuľové knedle, na ktoré získal patent a ako jediný aj oprávnenie používať názov „Eismarillenknödel“ (všimli ste si, v Rakúsku sa marhule nepovedia „Aprikosen“, ako nás učili na hodinách nemčiny, ale „Marillen“, čo je viac podobné nášmu slovanskému pomenovaniu? S tým sa ale v Rakúsku stretnete pomerne často.) Tichy tak vlastne preniesol produkt tradičnej staroviedenskej kuchyne do zrmzlinového salónu. Tieto špeciálne knedle sú vyrobené z najjemnejšej vanilkovo-smotanovej zmrzliny s marhuľovým pyré vo vnútri a obalené sú zmesou opražených lieskových orieškov. Ročne sa ich predá takmer 1 milión kusov! A zmrzliny u Ticheho? V letných mesiacoch až 3.000 litrov denne!!! No veď Tichy je jeden z mála podnikov, kde si aj postojíte v rade. Predavačky v ružovo-bielych uniformách sa majú čo obracať, a to až do posledného týždňa v septembri, keď sa zmrzlináreň zatvorí a všetci odchádzajú na zaslúženú dovolenku. A čo robí zmrzlinár v zime? Kurt Tichy jun., ktorý prevzal podnik po svojom otcovi v roku 1992, v jednom interview prezradil, že v zime píše knihy a chodí na rybačku.

U Ticheho nájdete 15 – 17 druhov zmrzliny, ak majú v ponuke práve bazovú, odporúčam! Okrem marhuľových knedlí si možno objednať aj knedle malinové, obalené makom alebo snehové gule zo zmrzliny a vyšľahaných bielkov. Podľa mňa sú chutnejšie, keď ich necháte trošku postáť. No a v ponuke sú napríklad aj špagety z vanilkovej zmrzky posypané kandizovaným ovocím a orieškami a zaliate malinovou omáčkou,všelijaké zmrzlinové torty alebo iné špeciality, ktoré si môžete vychutnať na malej terase alebo priamo v Palais de Glace, čo je príjemný klasický lokál s nádychom histórie a tradičnej viedenskej elegancie.

Center map
Traffic
Bicycling
Transit
Komentáre

4 Komentáre

 1. Mária

  Hneď by som zjedla tie marhuľové knedle, mňam …… Keď prídem do Viedne, určite ich ochutnám.

  1. Ingrid (Autor článku)

   Určite!!! 🙂

 2. Anna Sieragowska

  🙂 mniam mniam ….as

  1. Ingrid (Autor článku)

   Wann kommst du? Ich lade ein! 🙂

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.