Žltá (nielen) na tanieri
Paprika plnená kuskusom

Chýba vám v zime alebo na jeseň žlté slnko na oblohe? Vôbec sa nedivím. Veď žltá je zo všetkých pestrých farieb najľahšia, lebo pôsobí, ako keby zostupovala zhora – v tomto zmysle je to farba tepla, sympatie a múdrosti.

Žltý, resp. okrový pigment, ktorý sa získaval z hliny, bol jednou z prvých farieb, ktorú človek začal používať vo svojom výtvarnom prejave. Túto farbu majú aj divé kone v jaskynnom systéme Lascaux na juhozápade Francúzska, namaľované ľudskou rukou pred viac ako 17 tisíc rokmi, t.j. v období mladšieho paleolitu!

V starovekých kultúrach všetko, čo bolo žlté, znamenalo tiež zlaté, božské, večné… Egypťania na žlto maľovali telá svojich bohov, Rimania ňou znázorňovali zlato, ale žltá bola i pokožka ľudských postáv, čo dokazujú napríklad aj zachované nástenné maľby v Pompejách. Rímski cisári si z rozmaru s obľubou prifarbovali šafranom vodu v kúpeli, babylonskí a perzskí králi zas topánky a ich dcéry nosili žlté šaty. Aby však farba vynikla, musela byť látka pred zafarbením čisto biela. V tých časoch túto podmienku spĺňal len hodváb, čo bol na tú dobu veľmi drahý materiál. No a šafran, slúžiaci ako farbivo? Ten bol ešte drahší. Žlté šaty teda neboli pre obyčajných smrteľníkov! Bola to farba bohatstva a moci.

Žltá doslova kričí o pozornosť. Je veľmi výrazná, priťahuje vtáky aj hmyz. Ale aj ľudské oko je na ňu mimoriadne citlivé. Je najlepšie rozpoznateľnou farbou v diaľke i v tme.

Ak si teda chcete trochu spestriť sychravé dni, navarte si niečo do žlta, napríklad žlté, plnené papriky.

Paprika plnená kuskusom

Potrebujeme:

4 žlté papriky

500 ml zeleninového vývaru

175 g kuskusu

1 malú cuketu

1 chemicky neošetrený citrón

120 g sušených paradajok v oleji

2 strúčiky cesnaku

1 zväzok petržlenovej vňate

niekoľko lístkov bazalky

150 ml crème fraîche

300 g mozarelly

olej

soľ

čierne korenie, príp. štipľavú papriku

Príprava:

350 ml vývaru necháme zovrieť, odstavíme, do horúceho vmiešame kuskus a zakryjeme. Papriky rozrežeme na polovičky a očistíme, necháme však stopky. Cuketu ošúpeme a nakrájame na drobné kocky. Z citróna vytlačíme 3 lyžice šťavy a kôru postrúhame. Paradajky necháme odkvapkať, nasekáme na menšie kusy. Cesnak pokrájame na drobno, petržlen a bazalku nasekáme na hrubo. Keď kuskus vsaje všetku tekutinu, vidličkou ho rozmiešame a pridáme do neho cuketu, smotanu, citrónovú šťavu a kôru, paradajky, cesnak, petržlen a bazalku. Zmes dochutíme soľou a korením. Mozarellu nakrájame na kocky a vmiešame do zmesi. Formu na pečenie potrieme olejom. Vnútro paprík posolíme, okoreníme a naplníme zmesou. Naplnené papriky uložíme do formy, podlejeme zvyšným vývarom, zakryjeme alobalom a pečieme cca 20 minút v rúre vyhriatej na 180°C. Potom odstránime alobal a zapekáme ešte ďalších 20 minút.

Komentáre

1 Komentár

  1. Anna

    …what a delicious, yum yum…
    LG AS

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.