Veľkonočný pôst – Sledí šalát a ceremónia pokory

Na začiatku veľkonočného pôstu sa vo Viedni tradične konzumuje sledí šalát. Kým sa dostaneme k receptu na tento pokrm, pripomeňme si ešte jednu tradíciu, súvisiacu s obdobím pôstu, ktorú Habsburskí panovníci dodržiavali na znak svojej pokory. Bol to obrad umývania nôh – vykonával ho aj cisár František Jozef so svojou manželkou Sisi.

Hneď vo štvrtok po Popolcovej strede sa z celého mesta vybralo 12 starých mužov a 12 starých žien, ktorí mali aspoň 85 rokov a súčet rokov každej skupinky musel presahovať 1000. Starčekov vyumývali, prezrel ich lekár a nechali im na mieru ušiť čierne šaty a topánky, v ktorých sa na dvore ukázali ráno na Zelený štvrtok. To bol deň veľmi dôležitého obradu – ceremónie, ktorá pripomínala biblický príbeh, v ktorom Ježiš umýval nohy svojim apoštolom.

Theo Zasche (1862-1922), Silberkammer, Hofburg, Viedeň

Dvanásť starých mužov (a pokiaľ sa Sisi práve zdržiavala na cisárskom dvore vo Viedni, tak aj dvanásť stareniek) doviezli do Hofburgu, kde po spovedi dostali jednoduché raňajky a potom ich zaviedli do jednej z najkrajších miestností tejto rezidencie – do Ceremoniálnej sály (ak chcete vidieť, ako sála vyzerá, pozrite si náš článok o plesoch v Hofburgu). Tu bola pripravená hostina so štyrmi chodmi, ale keďže pre starčekov bola celá akcia najväčším dobrodružstvom ich života, sotva by prehltli čo i len jeden hlt pripraveného jedla. Všetky pokrmy im preto odložili do pomaľovanej drevenej nádoby, ktorú si po skončení ceremónie odniesli domov a dostali k tomu ešte aj krčah s vínom a kameninový pohár s cisárovým erbom a prílušným rokom na pamiatku.

Potom si starčekovia posadali, vyzuli im topánky, cisár odetý do slávnostnej uniformy (červené nohavice a biely vojenský kabát) pokľakol na jedno koleno a v tejto pozícii sa presúval od jedného starého muža k druhému.

Theo Zasche: Ceremńia umývania nôh, Silberkammer, Hofburg, Viedeň

Asistovali mu dvaja kňazi, jeden pod nohami držal strieborný lavór, druhý lial vodu z kanvice, cisár umýval nohy a osušoval ich pripraveným uterákom.

Pozlátené strieborné nádoby používané pri ceremónii, Silberkammer, Hofburg, Viedeň

Na záver dostali títo dvanásti muži – dvanásti „apoštoli“ vrecúško z bieleho hodvábu s 30 striebornými mincami, ktoré symbolizovali Judášovu odmenu, a dvorný koč ich porozvážal do ich domovov.

A teraz sľúbený recept na šalát.

Červený šalát zo sleďov

Potrebujeme:

4 slede

4 uvarené, stredne veľké zemiaky

200 g nakladanej alebo uvarenej cvikle

2 kyslejšie jablká

1 malú cibuľu

1 zväzok pažítky

1 lyžičku cukru

70 – 100 ml šľahačky

Príprava:

Slede nakrájame na menšie kúsky, zemiaky a cvikľu na kocky. Jablká ošúpeme, odstránime jaderník a nakrájame tiež na kocky. Cibuľu a pažítku pokrájame na drobno. Všetky prísady zmiešame, ochutíme cukrom, soľou a korením. Šľahačku vyšľaháme, zafarbíme lyžicou šťavy z cvikle a primiešame do šalátu krátko pred servírovaním.

Komentáre

10 Komentáre

 1. Anonym

  kedy si to urobíme ? Ja rybky rááád dusan

  1. Ingrid (Autor článku)

   Stačí prísť, Dušan! Do Veľkej noci je ešte času dosť!

 2. Anonym

  članoček je fajn

  1. Ingrid (Autor článku)

   Vďaka. 🙂

 3. Anna

  Ale to smacznie wyglada mniam mniam, palce lizac. 🙂 Anna

  1. Ingrid (Autor článku)

   Es ist auch lecker. Ich mag es sehr. 🙂

 4. Mária

  Chcem sa spýtať na slede – sú surové, rozmrazené, uvarené, čerstvo chytené alebo z konzervy …..

  1. Ingrid (Autor článku)

   Ja používam marinované v pohári – zavináče, ale kupujem také, ktoré nie sú zavinuté. 🙂

 5. Sabine

  I LOVE herring salad and your recipe sounds tempting!

  1. Ingrid (Autor článku)

   I love it too. But I have to say that the combination with the beetroot was for me something totally new when I came to Vienna. 🙂

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.