Jar na obrazoch i na tanieri
Rebarborový nákyp

Jar prináša nielen viac možností na obohatenie nášho jedálnička, ale toto výnimočné ročné obdobie učarovalo aj mnohým básnikom a spisovateľom. O jari sa často spieva v piesňach a na svojich plátnach ju zvečnili svetoví maliari. Spomeňme aspoň impresionistov, nemeckého maliara a grafika Albrechta Dürera a jeho „Veľký buseň“ – kus jarnej prírody s púpavami, sedmokráskami, skorocelom a myším chvostíkom. Taliansky maliar Giuseppe Arcimboldo zas v 16. storočí poskladal hlavu mladého muža z kvetov a jeho hruď zo zelených listov, na obraze sa dá identifikovať vyše 80 rastlín.

No hádam najkrajšou oslavou jari je obraz „La Primavera (Jar)“ od Sandra Botticelliho z roku 1482, na ktorý sa určite nezabudnite vynadívať, ak zavítate do galérie Uffizi v talianskej Florencii!

Sandro Boticcelli – Primavera (foto Wikipedia)

Jednou z deviatich postáv na obraze je Flóra, rímska bohyňa kvetov a jari, ktorá rozsieva ruže zo svojich šiat na kvetinovú lúku. Jej bielu róbu zdobia tiež kvety, na hlave a okolo krku má kvetinový veniec. Obraz je poetickou metaforou prvého dychu jari. Je na ňom takmer 500 rôznych druhov rastlín, pričom 130 je reálnych, ktoré sa dajú botanicky pomenovať, i keď im maliar nie vždy namaľoval skutočné listy. Medzi kvetmi na obraze nájdeme napr.: krokusy, fialky, maky, stokrásky, blatúchy, nezábudky a pod.

Ale nezabudli sme ani na jarný recept!

Rebarborový nákyp

Potrebujeme:

300 g rebarbory

trochu masla

6 suchárov

1-2 lyžice nasekaných mandlí

250 ml mlieka

2 vajcia

4 kopcovité lyžice jemného kryštálového cukru (môže sa použiť hnedý cukor)

Príprava:

Rebarboru očistíme, umyjeme a pokrájame na malé kocky. Rúru predhrejeme na 170°C. Menšiu sklenenú formu vymažeme maslom. Zvyškom masla potrieme sucháre, ktoré poukladáme na dno formy. Posypeme mandľami. Žĺtka vyšľaháme s mliekom a 1,5 lyžice cukru. Na sucháre navrstvíme pokrájanú rebarboru a zalejeme žĺtkovou zmesou. Pečieme 20 minút. Z bielkov a zvyšného cukru vyšľaháme pevný sneh, ktorý namažeme na nákyp a pečieme ešte ďalších 15 minút pri teplote 150°C. Podávame ešte teplé.

Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri

Komentáre

6 Komentáre

 1. Anna

  und wieder etwas Leckeres!!! 🙂
  LG AS

  1. Ingrid (Autor článku)

   Ja, danke!

 2. Mária

  To je naozaj zaujímavý recept. Ingrid, máš to vyskúšané?

  1. Ingrid (Autor článku)

   Vyskúšala! Výsledok vidno na fotke. A bolo to mňam! 😃

 3. Sabine

  Wow, this looks delicious. I’ll change the recipe a bit so that I’ll have less karbohydrates but it seems easy to do!

  1. Ingrid (Autor článku)

   Yes, Sabine, why not? But I have to confess that I liked it as it was. 🙂 🙂 🙂

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.