Risi e bisi – Na sv. Marka ryžu!

Ak ste sa v Benátkach osobne alebo aspoň prostredníctvom nášho predchádzajúceho článku prešli po vychýrenom trhovisku Merchato di Rialto, určite vás napadne, že hlavnú úlohu v benátskej kuchyni zohrávajú frutti di mare – dary mora.

Avšak legendárny pokrm, ktorý sa tu pripravuje, nemá s morom nič spoločné! Je to risi e bisi – ryža s hráškom.

Ryža z Benátok je známa svojou kvalitou, aj spôsob prípravy allonda pochádza z mesta na lagúne. Rizoto nesmie byť suché a keď sa panvica nahne, malo by stekať. No zrnká ryže musia ostať al dente. K najznámejším ryžovým pokrmom patrí risotto nero (z čiernej ryže, ktorá svoju farbu získava zo sépií), risi e figadini (ryža s kuracou pečeňou) a už spomínané – risi e bisi – rizoto s hráškom, ktoré sa tu varí už po celé stáročia. Najčastejšie s petržlenom – ako typický jarný pokrm, sa pripravuje 25. apríla – na počesť svätého Marka, patróna Benátok!

Slovo bisi je skrátená forma od piselli – v antickom Ríme sa po latinsky slovom pisum označoval sušený hrach. Podobne ako v iných kultúrach, aj tu je ryža symbolom šťastia a úrodnosti, preto sa vlastne zvykne hádzať na novomanželov. Príprava tejto špeciality v deň sv. Marka je taká dôležitá, že v čase núdze boli dokonca Benátčania ochotní dovážať hrach zo znepriateleného Janova!

Pokrm je jednoduchý, zvládnete ho aj podľa tohto receptu:

Risi e bisi

Potrebujeme:

300 g hrášku

300 g ryže vhodnej na prípravu rizota

30 g slaniny

1 cibuľu

1 zväzok petržlenovej vňate

3-4 lyžice olivového oleja

1 lyžicu masla

1 l mäsového alebo zeleninového vývaru

75-100 g nastrúhaného parmazánu

soľ, korenie

Príprava:

Slaninu, cibuľu a petržlen nakrájame na drobno a v hrnci trochu podusíme na olivovom oleji a polovičke masla. Pridáme hrášok, zalejeme cca jednou naberačkou vývaru a pri zníženej teplote povaríme 12 minút. Ak sa tekutina odparí, pridáme ešte vývar. Medzitým zohrejeme zvyšok vývaru, zalejeme hrášok, vsypeme ryžu, necháme zvrieť a potom pri nízkej teplote varíme, kým ryža nie je al dente. Dochutíme soľou a korením, vmiešame parmazán a zvyšok masla. Necháme postáť 3 minúty, potom ešte raz premiešame a podávame.

Buon appetito! 🙂

Súvisiace články:

Merchato di Rialto

Mercato di Rialto, Venezia, Benátky

Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid a Robert, Travelpotpourri

Komentáre

2 Komentáre

  1. Pingback: Mercato di Rialto - fotočlánok - travel potpourri

  2. Anna

    hahahaaaa mniam mniam !
    😉 LG AS

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.