Gjuveč s vajcom a saturejkou (Bulharsko)

O bulharskej keramike, v ktorej si jedlo zachová vynikajúcu chuť sme si povedali v predchádzajúcom príspevku. Teraz ponúkame ešte jeden recept, ochutený saturejkou.

Saturejka sa v bulharčine volá čubrica, a je to vlastne bulharská národná korenina, pretože nesmie chýbať v žiadnej domácnosti a mnohé bulharské kuchárky ju používajú do všetkého, hádam len okrem dezertov.

Niektorí tvrdia, že je táto aromatická bylinka afrodiziakom, azda preto bola taká obľúbená už u starých Rimanov, ktorí ju – práve pre jej korenistú chuť – používali dávno pred tým, než začali lode privážať z Indie čierne korenie.

Každopádne ale saturejka stimuluje činnosť žalúdka a čriev, preto sa používa hlavne do ťažšie stráviteľných jedál (fazuľa, šošovica, hrach, mäso a pod.). Avšak treba ju dať do jedla počas varenia.

Saturejka je obľúbená nielen v Bulharsku, ale aj v ostatných krajinách na Balkáne, kde sa môžete stretnúť aj s takými názvami ako čemerika, šubra, čubal, čubrič, čubrika alebo čupar. No používa sa vo veľkom aj vo Francúzsku – je jednou z hlavných súčastí provensálskeho korenia.

V Bulharsku sa predáva aj tzv. šarena sol, t.j. farebná soľ – čo je zmes, ktorú najčastejšie tvorí okrem soli červená paprika, saturejka a senovka grécka (Trigonella foenum-graecum).

A teraz sľúbený recept:

Gjuveč s vajcom

Potrebujeme:

– na kocky nakrájané párky, zemiaky, mrkvu, papriky, cuketu a sparené, ošúpané paradajky

– vajcia – množstvo vajec a ostatných prísad závisí od počtu a veľkosti keramických misiek

– rozdrobený syr feta

– petržlen, soľ, korenie, saturejku

Príprava:

Pokrájanú zeleninu zmiešame s párkami (vegetariáni môžu vynechať) a naplníme ňou vymastené malé gjuveče, ochutíme soľou, saturejkou a korením. Povrch posypeme syrom a petržlenom. Pečieme pri 175°C, kým zelenina nezmäkne, potom vyberieme, odstránime pokrievky a do každej misky vylejeme 1 vajce. Dopečieme, kým vajce nestuhne. Podávame s chlebom.

A nezabudnite si k tomu urobiť tarator!

Alebo si urobte gjuveč len so zeleninou:

Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri

Komentáre

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.