Pohľadnica z Ríma 1
Šošovica s gaštanmi

Talianska kuchyňa – kto by ju nemiloval? Jej základy položili už starí Rimania, a to boli poriadni fajnšmekri. Kedysi dávno sa pri rieke Tiber nachádzala len nevýznamná osada roľníkov a pastierov. Ich jedálniček bol skromný, tvorili ho produkty z vlastného hospodárstva, prípadne z lovu a chytania rýb. Postupne sa však začala vytvárať ríša – svetová veľmoc. Z jej hlavného mesta Ríma sa stalo pažravé „brucho sveta“. S počtom 1,5-2 miliónov obyvateľov to bolo najväčšie mesto na svete v období antiky. A tých obyvateľov bolo samozrejme treba nasýtiť… S rozmachom impéria sa začali do Ríma dovážať nové suroviny i kulinárske skúsenosti. Mlsné jazýčky obyvateľov tohto mesta rýchlo zfajnoveli. Rimania – ako páni sveta – nielen vládli, ale aj jedli.

Pred nedávnom som sa tejto téme dosť venovala, a tak som sa rozhodla urobiť menšiu sériu, v ktorej vám predstavím niekoľko receptov inšpirovaných kuchyňou starých Rimanov, ale aj obrázkov z tohto večného mesta.

Pohľadnica č. 1 – trochu netypická, lebo zvyšok „Zlomeného mosta“ – Ponte Rotto – nepatrí práve k tým turisticky najvyhľadávanejším miestam. Podľa legendy bol Rím založený na brehoch rieky Tiber v roku 753 p.n.l. A tento most je najstarším kamenným mostom cez túto rieku v Ríme! Bol postavený na mieste dreveného mosta v 2. storočí p.n.l. a často musel odolávať povodniam. Každá veľká voda na ňom zanechala stopu, každá si kus z neho zobrala so sebou… Až napokon ostal už len jeden kamenný oblúk z pôvodných troch, ktorý nájdete v blízkosti moderného mosta Ponte Palatino.

A teraz sľúbený recept:

ŠOŠOVICA S GAŠTANMI

Potrebujeme:

250 g šošovice

1 l minerálnej vody

½ l zeleninového vývaru

150 g jedlých gaštanov

½ lyžičky sódy bikarbóny

soľ, korenie, rascu, koriander

1 lyžičku mäty

1 na drobno pokrájanú a podusenú cibuľu

½ lyžičky citrónovej šťavy

½ polievkovej lyžice octu aceto balsamico

1 lyžičku medu

1 polievkovú lyžicu sójovej omáčky

olivový olej

Príprava:

Šošovicu necháme zmäknúť v minerálnej vode a uvaríme vo vývare. Gaštany narežeme a spolu so sódou bikarbónou povaríme 40 minút v mierne osolenej vode. Necháme vychladnúť, ošúpeme a zmixujeme (môžeme použiť aj hotovým gaštanovým pyré). Šošovicu a rozmixované gaštany zmiešame so všetkými ostatnými prísadami, necháme zovrieť a ešte trochu povaríme pri nízkej teplote za občasného premiešania. Ochutíme a pokvapkáme olejom.

Center map
Traffic
Bicycling
Transit

Komentáre

4 Komentáre

  1. Mária

    Neviem si predstaviť takúto kombináciu, jedla si ju?

    1. Ingrid (Autor článku)

      Samozrejme, Mária, že som to jedla! Veď to je môj výtvor na fotke! 🙂 A veľmi mi to chutilo! Však vyskúšaj!

  2. Pingback: Pohľadnica z Ríma 2 Cuketové pyré - travel potpourri

  3. Pingback: Pohľadnica z Ríma 3 Polievka s pórom a datlami - travel potpourri

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.