Kto bol Mozart?

Kto bol Mozart - Salzburg

Možno ste už aj vy boli svedkom toho, ako Rakúšania neradi priznávajú, že sa vodca nacistickej ríše narodil na ich území, ale zároveň sa chvália s Mozartom ako s najznámejším Rakúšanom na celom svete. Ale bol Mozart naozaj Rakúšan? Ako to vlastne bolo?

Salzburg, Mozartovo rodné mesto, sa nachádza v nádhernej oblasti Salzkammergut (Soľná komora), leží na rieke Salzach, obklopujú ho majestátne vrchy a dominuje mu grandiózna pevnosť. Táto jedinečná poloha z neho robí jedno z najkrajších a najromantickejších miest v Rakúsku. Dnes sa to ani nechce človeku veriť, že súčasťou Rakúska sa toto mesto stalo len pred 200 rokmi. Bolo to presne 1. mája 1816.

Wolfgang Amadeus Mozart sa narodil 27. januára 1756, teda v čase, keď bol Salzburg samostatným arcibiskupstvom, administratívne patriacim do Bavorského ríšskeho okruhu. No nemôžeme povedať, že bol Mozart Nemcom, pretože vtedy neexistovalo ani Nemecké kráľovstvo ani Nemecko v dnešnej podobe. Salzburg bol súčasťou nemeckej časti Svätej rímskej ríše, kde sa obyvatelia označovali za Nemcov preto, že hovorili po nemecky, a nie preto, že by patrili k príslušnej národnosti.

Mozart mal ešte staršiu sestru Nannerl, ich otec čoskoro rozpoznal, aké talenty doma má, a tak sa s nimi vybral na veľké turné po európskych kniežacích a kráľovských dvoroch. Našťastie bol vtedajší arcibiskup Sigismund von Schrattenbach, u ktorého bol Mozartov otec zamestnaný ako kapelník, tejto myšlienke naklonený a bol pyšný na to, že tieto geniálne deti šíria dobré meno Salzburgu do sveta. Lenže jeho nasledovník Hieronymus Colloredo chcel mať Mozarta len pre seba, povolal ich naspäť, a keď neuposlúchli, uvoľnil ich zo služby. Otec požiadal o znovuprijatie, ale mladý Wolfgang sa radšej vydal na ďalšie cesty s matkou, ktorá počas jednej z nich zomrela v Paríži.

Mozart strávil na cestách takmer tretinu svojho života. Po konečnom rozchode so salzburským arcibiskupom odišiel v roku 1781 do Viedne, kde strávil zvyšok svojho krátkeho života. Tým sa akoby administratívne začlenil do rakúskej monarchie, ale aj tak nemôžeme povedať, že by bol Rakúšan. Termín „národnosť, štátna príslušnosť“ sa začal používať až od roku 1812, keď sa uzákonil rakúsky občiansky zákonník, a ten v Salzburgu začal platiť až po jeho pripojení k Rakúsku, t.j. od roku 1816. Najsprávnejšie teda asi bude, keď povieme, že Mozart bol občanom Salzburgu. Ale myslím si, že pre jeho hudbu to nemá žiaden význam, pretože tá nepozná žiadne hranice…

Mozartov kult sa začal rozvíjať až o niekoľko desaťročí po jeho smrti. Dnes prichádzajú prívrženci tohto hudobného génia z celého sveta, aby si v Salzburgu aj vo Viedni pozreli všetko, čo s ním súvisí. S jeho podobizňami – v bielej parochni a červenom kabáte – sa stretnete na každom kroku. Niekedy ale naozaj žasnem, či to nie je až znevažovanie tohto svetoznámeho mena…

ČO SA TEDA OPLATÍ VIDIEŤ?

Mozart a Salzburg

Mozartov rodný dom

V tomto dome obývala rodina Leopolda Mozarta tretie poschodie v rokoch 1747 – 1773, počas prvých troch rokov manželstva sa narodili tri deti, ale ani jedno sa nedožilo viac ako pol roka. Tak si Leopold požičal peniaze a poslal svoju ženu do kúpeľov. Pobyt jej pomohol nazbierať sily a o rok sa narodilo životaschopné dievčatko Mária Anna (Nannerl). Potom opäť dve dieťatká zomreli, matka bola vyčerpaná a vedela, že ďalšie tehotenstvo by ju mohlo stáť život, no napriek tomu znovu otehotnela a v roku 1756 prišiel v tomto dome na svet Wolfgang.

Dnes je tu múzeum, patriace nadácii Stiftung Mozarteum Salzburg. Múzeum poskytuje informácie z ranného detstva tohto hudobného skladateľa, nájdete tu aj jeho detské husle, ale aj klavichord, na ktorom skomponoval operu Čarovná flauta.

Adresa: Getreidegasse 9, Salzburg

Viac info: tu

Mozartov dom

Keď Wolfgang podrástol, dom na Getreidegasse 9 začal byť pre štvorčlennú rodinu malý, preto sa v roku 1773 presťahovali na druhý breh rieky do domu nazývaného Tanzmeisterhaus, pretože sa tu začiatkom 18. storočia dávali tanečné lekcie urodzenému panstvu.

Dnes opäť múzeum patriace nadácii Mozarteum – priestranné priestory, v ktorých sú vystavené originálne dokumenty z Mozartovej činnosti počas rokov strávených v Salzburgu. Okrem iného tu nájdete aj jeho fortepiano a slávny rodinný portrét.

Adresa: Makartplatz 8, Salzburg

Viac info: tu

Mozartov pamätník

Myšlienka, aby sa najslávnejšiemu rodákovi postavil v jeho rodnom meste pamätník, sa zrodila už 45 rokov po jeho smrti, t.j. v roku 1835. Medzi najväčších donorov patril napríklad bavorský kráľ Ľudovít I. Odhalenie sochy, ktorej autorom je sochár Ludwig von Schwanthaler z Mníchova, sa ale muselo o niekoľko rokov posunúť, pretože na mieste, kde mal stáť, sa našli vzácne rímske mozaiky. Mozartova vdova sa toho už, žiaľ, nedožila, pretože zomrela šesť mesiacov pred touto udalosťou. Rodinu pri odhalení pamätníka v septembri 1842 zastupovali obaja Mozartovi synovia Karl Thomas a Franz Xaver, ktorý dokonca na počesť svojho otca zložil slávnostnú kantátu.

Mimochodom, dnes by ste priezvisko Mozart v Salzburgu hľadali márne. Ani jeden zo synov sa nikdy neoženil a nemal deti, takže nijaký priamy potomok hudobného génia, ktorý by nosil Mozartovo meno, nežije.

Mozart je znázornený v dlhej sukni a dlhom kabáte, v pravej ruke drží kriedu na písanie a v ľavej ruke pergamenový zvitok.

Adresa: Mozartplatz, Salzburg

Cintorín Petersfriedhof – Hrob Mozartovej vdovy Konstancy

Prosím, prečítajte si článok Miesto posledného odpočinku W. A. Mozarta na našom blogu.

Špeciálne tipy:

Salzburg Museum

V mestskom múzeu v Novej Rezidencii prebieha do konca októbra (rok 2016) veľmi zaujímavá výstava Bischof – Kaiser – Jedermann, ktorej jedna časť je venovaná práve vzniku Mozartovho kultu. K najzaujímavejším exponátom – i keď Mozarta si vždy predstavujeme len s typickou bielou parochňou – je pramienok jeho vlasov, ktorý uchovávala jeho vdova Konstanca. Vlasy boli považované za sídlo živej energie, a preto to bola obľúbená pamiatka na vysoko cenenú alebo milovanú osobu.

Adresa: Mozartplatz 1, Salzburg

Viac info: tu

Mozartova večera s koncertom

Pre tých, čo sa aspoň na jeden večer chcú ponoriť do atmosféry barokových čias: Mozartova hudba a árie z jeho opier v priestoroch barokovej sály kláštora sv. Petra.

Večera pripravená podľa historických receptov – a na tanieri so zamrznutým medovým parfait nesmie chýbať ani Mozart!

Adresa: Stiftskeller St. Peter, St. Peter Bezirk 1/4, Salzburg

Viac info: tu

Mozart a Viedeň

Mozartov pamätník

Druhá najfotografovanejšia socha vo Viedni (po Straussovi) stvárňuje Mozarta s pultom na noty v jeho typickom oblečení.

Autorom je sochár nemeckej národnosti Viktor Tilgner – rodák z Bratislavy!, predstaviteľ neobaroka, ale figúry amoretov na podstavci, ktoré zobrazujú moc Mozartovej hudby, patria už do secesie. Sochu – po mnohých diskusiách o výbere miesta – odhalili päť dní po Tilgnerovej smrti v roku 1896. Pôvodne stála na dnešnom námestí pred známou Albertinou, ale počas leteckého útoku koncom 2. svetovej vojny bola poškodená a po rekonštrukcii stojí od roku 1953 v záhradnom parku Burggarten. Reliéf na prednej strane zobrazuje dve scény z Mozartovej opery Don Giovanni a na zadnej strane je šesťročný Mozart so svojou sestrou a otcom. Na trávniku pred sochou je vždy z kvetov vytvorený husľový kľúč. V roku 1992 darovalo mesto Viedeň kópiu tohto pamätníka Tokiu.

Adresa: Burggarten, Viedeň

Mozartov dom

Mozart síce zarábal veľa, nemal však trvalé zamestnanie, jeho príjmy boli nepravidelné a život veľmi nákladný. Po celú dobu zápasil s úvermi, vyhrážkami a úžerníkmi. Bol známy svojou extravaganciou, čo chcel, to mal, často (na tie časy) luxusné veci: sviečky na osvetlenie celého bytu, maslo, tabak, kávu, punč, ale spotreboval aj veľa drahého notového papiera. Manželku rád zahŕňal nákladnými darmi, už sa nemusela česať sama, každý deň prichádzal holič prečesať a napudrovať ich parochne, obaja si potrpeli na módu, oblečenie muselo byť hlavne nápadné. Vlastnili drahý nábytok, nielen klavírne krídlo, ale aj biliardový stôl. Vášnivo hrali karty, boli štedrými hostiteľmi, často u seba nechávali prespávať priateľov a nevynechali žiadny ples. Zarobené peniaze sa rýchlo rozkotúľali a bolo treba si požičiavať. Niekedy doslova zo dňa na deň. Kvôli finančným problémom sa museli často sťahovať. Ich najkrajší a najluxusnejší byt existuje ešte aj dnes.

Domu sa hovorí aj „Figaro-Haus“, pretože tu Mozart skomponoval svoju operu Figarova svadba. Mozartovci obývali dom dva a pol roka. Dnes – prostredníctvom obrazov, dokumentov, nábytku a iných objektov získava návštevník lepší pohľad nielen na umeleckú činnosť tohto génia, ale aj na jeho súkromný život.

Skúste sa z okna zadívať na ulicu Blutgasse, tiahnucu sa od tohto domu. Pokiaľ máte šťastie a nevidíte žiadne lešenie, naskytne sa vám skoro identický obraz ulice, ako ho videl Mozart pred viac ako 230 rokmi…

Adresa: Domgasse 5, Viedeň

Viac info: tu

Mozartova fontána

Tamino a Pamina, hlavné postavy Mozartovej opery Čarovná flauta, vytvorené rakúskym sochárom Carlom Wollekom, pripomínajú neďaleké miesto v 4. viedenskom okrese, kde stálo divadlo Freihaustheater, v ktorom bola v roku 1791 po prvýkrát táto opera uvedená. Fontána je z roku 1905.

Adresa: Mozartplatz, Viedeň

Mozartov hrob – Cintorín St. Marx Friedhof

Prosím, prečítajte si článok Miesto posledného odpočinku W. A. Mozarta na našom blogu.

Špeciálny tip:

Keď prišiel Mozart do Viedne v roku 1781, svoj prvý prístrešok našiel v priestoroch kláštora Rádu nemeckých rytierov. Tu sa nachádza aj krásna baroková sála Sala Terrena, kde Mozart viackrát účinkoval, bol nadšený jej akustikou i atmosférou. Aj dnes sa tu hrá Mozartova hudba v podaní formácie Mozart Ensemble Wien.

Adresa: Deutscher Orden, Singerstraße 7/I, Viedeň

Viac info: tu

 

Komentáre

3 Komentáre

 1. Pingback: Mozartkugeln – Originál je strieborný! – travel potpourri

 2. Anna

  Lieber Amadeus… auch können Sie „eine Fahrt“ mit Amadeus haben…
  😉 supppeeerrr !!
  LG AS

  1. Ingrid (Autor článku)

   Warum eigentlich nicht? Danke, Anna!

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our website uses cookies. Do you agree with this? / Naša stránka používa cookie. Súhlasíte s tým? Info

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close