Salzburg – na prechádzke medzi prírodou a architektúrou

Salzburg - na prechádzke

Dnes sa vyhneme davu turistov, ktorí obliehajú historické centrum Salzburgu a vydáme sa spoločne na prechádzku, počas ktorej objavíme menej známe zákutia tohto romantického mesta a tiež využijeme niekoľko miest na to, aby sme sa pokochali pohľadom na panorámu Mozartovho rodiska. Prechádzka trvá 3 – 4 hodiny v závislosti od toho, akým tempom sa budeme pohybovať, koľko času budeme potrebovať na kochanie sa alebo prípadné prestávky na malé občerstvenie.

Začíname na východnom brehu rieky Salzach na ulici Linzer Gasse s pôvabnými mešťanskými domami. Na č. 14 sa nachádza Františkánska brána (Franziskuspforte) s arcibiskupským erbom a vyobrazením sv. Františka.

Popri zachovaných mestských hradbách začíname výstup na mestský kopec Kapuzinerberg. Opevnenie pochádza z čias Tridsaťročnej vojny.

Cestu lemuje 11 kaplniek Krížovej cesty a dve doplnkové kaplnky z 1. polovice 18. storočia. Stretávame ďalších turistov, žiaden div, tento kopec sa označuje za zelené pľúca Salzburgu.

Prichádzame až ku Golgote s tromi krížmi. Ak si chcete osviežiť svoju vieru, môžete pokračovať ku kapucínskemu kláštoru. Organizujú sa tu napr. Otčenášové týždne (Vater-Unser-Wochen).

Krátke zastavenie pri buste Stefana Zweiga, jedného z najpopulárnejších prozaikov 20. a 30. rokov minulého storočia. Zweig upiera pohľad k miestu, kde býval, a ľavou rukou si podopiera bradu. V roku 1941 emigroval do Brazílie, kde sa o rok neskôr – pretože vzhľadom na vývoj v Európe prestal veriť v jej budúcnosť a kultúru – spolu s manželkou predávkovali barbiturátmi…

A už tu máme prvú príležitosť na kochanie sa, z výšky 640 metrov.

Pomaly začneme schádzať dolu popri rodinných domoch a romantických záhradách. Komu neostalo miesto na záhradku pri dome, urobil si ju na streche…

Pokračujeme po schodoch Imbergstiege a popri stenách starých domov na ulicu Steingasse. Nezabudnite hodiť očkom po dome č. 31. Tu sa v roku 1792 narodil Joseph Mohr. Že vám to meno nič nehovorí? Tak až budete na Vianoce spievať „Tichá noc, svätá noc“, pozrite sa, kto pred 200 rokmi napísal pôvodný text tejto vianočnej piesne!

Domy na Steingasse sú doslova nalepené na skalu Kapucínskeho vrchu. Nostalgicky pôsobí opustený obchodík s nápisom Tändlerei. Nie je jasné, čo sa tu predávalo, v salzburskom zozname z roku 1942 sú uvedené obchody rôzneho druhu, ale žiadna Tändlerei sa tam nespomína. Chátrajúcu fasádu oživujú aspoň výtvory umelcov street artu.

Blížime sa k nádhernému secesnému mostu Mozartsteg z roku 1903, pre peších a cyklistov. Peniaze na jeho výstavbu vraj poskytol Georg Krimml, ktorý mal kaviareň na tomto brehu a hnevalo ho, že kaviarne na druhej strane rieky mali omnoho vyššiu návštevnosť.

Len čo začnú dopadať na zem prvé teplejšie slnečné lúče, domáci i turisti s obľubou posedávajú na zelenom brehu rieky. To je tzv. salzburská pláž. Dobre sa pozrite, či náhodou niekto neumýva v rieke býka. Vedeli ste, že obyvateľov Salzburgu prezývajú „Stierwascher“? To bolo tak: v 16. storočí obliehal mesto nepriateľ, situácia bola hrozivá, jedlo sa minulo, ostal len jeden býk. Obyvatelia mu na jeho hnedú srsť namaľovali bliele fľaky a vyviedli ho na mestské hradby. Na ďalší deň nafarbili býka na bielo a zase ho dobre poukazovali. Takto to robili niekoľko dní, až si nepriateľ pomyslel, že to obliehanie nemá cenu, lebo v meste musí byť ešte veľa jedla, keď Salzburčania každý deň zabíjajú nového býka, a radšej odtiahol preč. Chudáka býka potom museli poriadne vydrhnúť v rieke od všetkých tých farieb, a tak vznikla prezývka: umývači býka.

Keď už ste na moste, pozrite sa na ďalší z piatich salzburských kopcov – na Mönchsberg (507 m n.m.). Až tam sa dnes dostaneme… Práve ma napadlo, či sa tým zafarbeným býkom neinšpiroval aj istý Rakúšan, ktorý 20 km odtiaľto vyrába produkt s červeným býkom na etikete: Red Bull…

Na druhom konci mosta sa môžeme posilniť šálkou kávy alebo domácim koláčikom v najmenšej salzburskej kaviarni. Stánok, menší ako obývačka, bol kedysi trafikou.

A teraz pôjdeme cez najkrajšie časti mesta. Na Mozartovom námestí stojí socha slávneho hudobného génia. Jej odhalenia v roku 1842 sa zúčastnili dokonca obaja Mozartovi synovia! Občas na hlave najznámejšieho salzburského rodáka pristane vták a pri piedestáli zvyknú prezentovať svoje umenie pouliční muzikanti.

Na Rezidenčnom námestí sa aspoň na chvíľu pristavíme pri nádhernej fontáne zo 17. storočia s koňmi, gigantickými mužskými postavami a delfínmi. Na samom vrchu Tritón vystreľuje prúdy vody. Práve na tomto námestí 30. apríla 1938 pálili nacisti knihy, medzi nimi aj diela Stefana Zweiga…

Viete, kde dostanete tú najpravejšiu viedenskú kávu? No predsa v Salzburgu (ovšem ak tú otázku dáte Salzburčanom)! A to v kaviarni Tomaselli (na obrázku vľavo). Popíjal ju tu už aj Mozart, je to totiž najstaršia kaviareň v meste – otvorená v roku 1703 a od roku 1760 v týchto priestoroch na námestí Alter Markt.

Salzburg poznajú fanúšikovia hudby nielen preto, že sa tu narodil Mozart, ale aj preto, že sa tu od roku 1920 každé leto koná najvýznamnejší festival klasickej hudby a divadelného umenia – Salzburger Festspiele, a to v tejto bývalej jazdeckej škole vytesanej do skaly. Veľká sála má šírku 100 metrov, vraj kvôli Herbertovi von Karajanovi, aby sa tu mohli konať jeho opulentné predstavenia. Tým prvým bol Straussov Ružový gavalier v roku 1962.

Na Mönchsberg sa môžeme pohodlne vyviezť výťahom, ale my sa presunieme na Toscanini-Hof a vyšliapeme tieto impozantné schody. Arturo Toscanini bol svetoznámy dirigent, ktorý až do roku 1937 dirigoval koncerty a opery v rámci salzburského festivalu. Oficiálne sa schodište nazýva podľa svojho architekta Clemensa Holzmeistera.

Pokračujeme po cestičke Herbert-Klein-Weg. Po ľavej strane máme staré mesto, po pravej vily, bývalé zámočky, lúky…

Ešte pozrieme dolu a všimneme si organ umiestnený vonku pod strieškou, v 10-metrovej výške na východnej fasáde festivalovej budovy. Je z roku 1938, ale žiaľ dnes už nefunkčný. V diaľke sa vynára aj kapucínsky kláštor, pri ktorom sme boli na začiatku našej prechádzky.

A len o pár krokov ďalej nádherný výhľad na pevnosť Hohensalzburg, ktorá si tróni na ďalšom vrchu Festungsberg.

Domček, domček, kto tu asi býva?

Vrch Mönchsberg je pomenovaný podľa mníchov z neďalekého benediktínskeho opátstva sv. Petra. Aj tu sa nachádzajú časti mestského opevnenia.

Tak toto by ste tu asi nečakali! Veď je to budhistická stupa! Pokojne sa pridajte k ostatným a obíďte monument niekoľkokrát v smere hodinových ručičiek alebo sa posaďte a meditujte. Možno práve tu, pri stupe osvietenia, nájdete svoju novú životnú cestu. Stupu nechalo postaviť jedno budhistické spoločenstvo zo Salzburgu.

A opäť krásny výhľad na celý Kapuzinerberg!

Pamätáte si pohľad z mosta? Práve sme prišli k tej budove, čo sme odtiaľ videli. Je to Múzeum moderného umenia. Môžete si tiež odskočiť na tunajšiu sladkú pochúťku – Salzburger Nockerl – do reštaurácie M32. Ale pozor, jedna porcia stačí pre štyroch!

Ale hlavne si odtiaľto môžete vychutnať jeden z najkrajších pohľadov na Salzburg, na všetky tie veže, vežičky, kupoly a ďalšie strechy, ako aj na hlavnú dominantu mesta – pevnosť Hohensalzburg. Úžasné!

Ani teraz nepoužijeme výťah, z vrchu schádzame pešo, a tak máme možnosť stretnúť aj túto skamenelú lesnú žienku v jednej záhrade. Ktovie, aké tajomstvá tu stráži?

Cesta vedie okolo bývalého kláštora, ktorý založili pre augustiánskych pustovníkov v roku 1605. Keďže tu býval aj mlyn, kostol sa volá Müllner Pfarrkirche.

A práve mnísi tu v roku 1621 začali variť pivo, ktoré sa podľa starých receptov varí dodnes. Čapuje sa z drevených sudov do kameninových džbánikov.

Augustiner Bräustübl je najväčšia piváreň v Rakúsku.

Je tu niekoľko veľkých miestností a obrovská letná záhrada v tieni starých gaštanov. K tradícii patrí, že si môžete doniesť vlastné jedlo. Že ste si nič nevzali? Nevadí. V arkádach, pripomínajúcich trhové stánky, sa dajú kúpiť syry, pomazánky a všeličo iné pod zub.

A ak je hlad väčší (žiaden div po takej dlhej prechádzke), zájdite si hneď vedľa do Augustiner Braugasthof Krimpelstätter s vynikajúcou rakúskou kuchyňou a dostanete napríklad takýto vývar s knedľou ako päsť! 🙂 Tak dobrú chuť a nazdravie! Ďakujem, že ste to so mnou tak dlho vydržali!

Salzburg má jedinečnú polohu. Jeho architektonické skvosty obklopujú zelené vrchy, ktoré mestu v minulosti poskytovali ochranu i dostatok stavebného materiálu. Dnes sú to vyhľadávané miesta pre relax a načerpanie novej energie. Niekedy máte pocit, že ani nie ste v meste…

Je tu viacero možností pre nádherné prechádzky, naša trasa bola: Linzer Gasse – Stefan-Zweig-Weg – Kapuzinerberg – Steingasse – Mozartsteg – Mozartplatz – Residenzplatz – Alter Markt Platz – Max Reinhardt-Platz – Toscanini-Hof – Dr. Herbert-Klein-Weg – Karolinenhöhe – Museum der Moderne Mönchsberg – Müllner Kirche – Augustiner Bräustübl

Podrobné informácie o Salzburgu nájdete na webstránke (dokonca aj v českom jazyku): Salzburg.info

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Perfektný pohľad na Salzburg

Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri

 

 

Komentáre

6 Komentáre

 1. Valika

  Pre nas co sme v Salzburgu este neboli uzasna pozvanka k rozhodnutiu vycestovat Diky ! Ako vzdy uzasne..

  1. Ingrid (Autor článku)

   Ďakujem, Valika. Ale to hádam ani nemyslíš vážne, že si ešte nebola v Salzburgu!? Nádherné mesto, treba fakt ísť!

 2. Sabine

  Such an interesting walk with so many different sights!

  1. Ingrid (Autor článku)

   Yes, Sabine, you are right. There are so many interesting corners and not so occupied by tourists. It was a very nice experience.

 3. Anna

  Super interesting article
  LG AS

  1. Ingrid (Autor článku)

   Thanks, Anna. It is always a big pleasure to write about Salzburg!

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our website uses cookies. Do you agree with this? / Naša stránka používa cookie. Súhlasíte s tým? Info

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close