21 tipov, čo ochutnať alebo kúpiť na viedenských vianočných trhoch

Es weihnachtet… Keď toto niekto vo Viedni povie, tak to znamená, že sa zvianočnieva: ulice po celom meste sa rozžiaria miliónmi svetielok, vianočná atmosféra dýcha aj z výkladov obchodov, v oknách domov svietia adventné svietniky, v parku pred Radnicou sa korčuľuje a všade rozvoniava škorica i ďalšie prísady punču…

V záplave predajných stánkov sa môže človek cítiť stratený, preto som sa rozhodla vybrať niekoľko tradičných vecí, ktoré sú pre tieto trhy najtypickejšie.

Tak v prvom rade sa na vianočné trhy chodí popíjať punč alebo varené víno (1). Okrem trhov si aj na iných miestach v meste otvárajú punčové stánky rôzne dobročinné združenia. Viedenčania sa tu po práci zastavujú, zohrievajú sa nad hrnčekom horúceho nápoja a debatujú do neskorých hodín.

Vedeli ste, že punč pochádza z Indie? „Panč“ znamená 5, je to počet prísad punču: alkohol (pôvodne ryžový likér), čaj alebo korenie, voda, cukor a citrón.

Vo Viedni nájdete punč malinový, jahodový, pomarančový, čučoriedkový a ešte všelijaký iný – s alkoholom i bez (Kinderpunsch). Servíruje sa v keramických hrnčekoch, za ktoré sa platí záloha. Hrnček s motívom Viedne si môžete nechať ako suvenír, alebo ho vrátite a dostanete naspäť zálohu.

Decembrový podvečer vie byť poriadne chladný. Dobre padne kornútok z papiera a v ňom hrejivé, pečené gaštany (2). Nielen že nám zahrejú skrehnuté dlane, ale dodajú nám aj rôzne zdravé živiny a vitamíny. Vo Viedni sa volajú Maroni a väčšinou predavači okrem nich ponúkajú aj zemiakové placky – Kartoffelpuffer.

Na žiadnom vianočnom trhu vo Viedni by nemali chýbať šišky (3). Vianoce sú sviatkami štedrosti, tak aj šišky sú velikánske, také jumbo-šišky s vianočnou hviezdou z práškového cukru. Rakúšania šišky volajú Krapfen a tvrdia, že sú ich výmysel. O šiškách si na tomto blogu môžete viac prečítať: tu

Kedysi sa v rámci hier o Adamovi a Eve, ktoré sa hrávali 24. decembra, vešali na stromčeky jabĺčka (4). Jednak preto, že iné ozdoby neboli, ale aj preto, že symbolizovali rajský strom múdrosti. Aj v Rakúsku je známa tradícia krájania jabĺčka tak, aby jadierka vytvorili hviezdičku. Na trhoch už zďaleka lákajú svojou sýtou farbou jablká namočené do červenej cukrovej glazúry.

Možno neuveríte, ale k viedenským vianočným trhom patrí aj cukrová vata (5)! Hoci ani ja si neviem predstaviť, ako sa dá jesť, ak vonku mrzne, to sa asi cukrová vata zmení na sklenú… A skúste jesť cukrovú vatu v rukaviciach?! Inak väčšinou je ružová a bledomodrá a predáva sa vo vedierkach aj veľkých kýbloch.

Ak si nechcete zalepiť prsty cukrovou vatou, ale máte aj tak chuť na niečo sladké a lepkavé, potom odporúčam Schaumbecherkornútky (6) naplnené bielkovou penou a poliate čokoládou do tvaru zmrzliny v najrozličnejších farebných variáciách. Podobnou sladkou náplňou sa plnia aj trubičky (Schaumrollen), ktoré obvykle nájdete v tom istom stánku. Tie vianočné majú tiež XXL-rozmery.

K predvianočnej atmosfére vo Viedni patria aj pražené mandle (7), tradične s nádychom škorice – uvarené v cukrovej vode, opražené a skaramelizované. Dnes sa predávajú aj iné druhy orechov, ale to pravé vianočné by nemalo byť orechové. Malo by to byť mandľové!

Nebojte sa, nejdem vás lákať na trhy do Viedne, aby ste tu jedli zemiaky! K Vianociam patrí aj marcipán, vyrábajú sa z neho napodobeniny rôznych druhov ovocia a zeleniny, ale marcipánové zemiaky (8) (rôznej veľkosti) sú proste Nr 1.

Už nechcete sladké ani vidieť? Dobre, je čas, presnoriť stánky s občerstvením. Viedenčania milujú krajec chleba natretý masťou alebo pomazánkou – vajcovou, tuniakovou alebo dokonca bryndzovou, ktorú tu volajú Liptauer, čo vlastne pochádza od slova Liptov! Bez chlebíčkov (9) sa nezaobíde žiadna firemná ani školská akcia a samozrejme nechýbajú ani na trhoch, kde patria k najlacnejším možnostiam občerstvenia.

Nielen chlebíčky, ale aj párky a klobásky (10) patria k obľúbeným položkám jedálnička obyvateľov Viedne. Na žiadom trhu preto nesmie chýbať rstelstand, ktorý rozvoniava do ďaleka. Na grile sa tu vedľa seba opekajú debrecínske i frankfurtské párky, klobásky najrozličnejších druhov… Odporúčam Käsekrainer s malými kúskami syra, ktoré sa pri rozrezaní klobásky roztečú na tanieriku a v ústach rozplynú na jazyku.

Jedni hovoria, že im to pripomína uzol, iní zas tvrdia, že je to spletený náramok alebo ruky prekrížené na hrudi. A náš syn v škôlke povedal, že jedol chlieb s dvomi dierami. 🙂 Čo to je? No predsa praclík (11). Aj ten tu nájdete. Svojou veľkosťou konkuruje langošom a môže byť tiež na slano alebo na sladko.

Ak predsalen dostanete ešte chuť na niečo sladké, môžete sa pristaviť v stánku s palacinkami (pozor, nenájdete tu Pfankuchen, ako sa to píše v nemeckých slovníkoch, ale pre nás zrozumiteľnejšie – Palatschinken) alebo vafľami (12), výber je veľký, napríklad so škoricou a cukrom, jahodovou polevou, šľahačkou a karamelom, banánmi a čokoládou a podobne.

Keďže sme sa už poriadne zasýtili, tak sa poďme pozrieť, čo typické sa ponúka v iných stánkoch. Ak ste sa sem vybrali a k pravej zimnej atmosfére vám chýba sneh, nevadí. Zastavte sa pri stánku s guľami, v ktorých sneží (13). Stačí niektorou potriasť a drobné vločky začnú padať na stromček, Stephansdom, bábovku, snehuliaka alebo inú miniatúrnu figúrku vo vnútri gule. Je to aj výborný darček, pri ktorom nehrozí „made in China“, teda ak sa pristavíte pri tom správnom stánku – od domácej firmy Erwina Perzyho, ktorého starý otec tieto gule vymyslel. Prečítajte si o tom viac na našom blogu: tu

K Vianociam patria hračky (14)! Po vlne umelej hmoty, ktorá zaplavila náš svet, akoby sme sa zase vracali k starým, dobrým, dreveným hračkám. Na trhoch sú to hlavne figúrky, ktoré skackajú na pružine, lietajú alebo sa po potiahnutí za šnúrku rozhojdajú v radostnom výskoku. Hračky, ktoré zabavia detské oči a rozveselia dospelácku dušu…

Orechy bývali v zime dôležitým doplnkom každodennej stravy, preto sa zvykli aj darovať. Na ich rozlúsknutie sa vymýšľali rôzne pomôcky – napríklad figúry, ktoré sa aj dnes predávajú na vianočných trhoch, hoci dnes luskáčiky (15) slúžia skôr ako dekoračné ozdoby. Často tu nájdete celú armádu, kde sú králi, husári, žandári alebo horári. Potiahnutím klapky sa otvoria ich veľké ústa, luskáčikovia na vás vyceria svoje zuby: klap, klap, klap, dajte mi oriešok a ja ho hneď rozlúsknem!

V Rakúsku nie je taká silná tradícia medovníkov (16) vianočných tvarov a ozdobených jemnou bielkovou kresbou ako na Slovensku. Tu sa predávajú medovníkové srdcia, prípadne hviezdy, s rôznymi nápismi – od klasického Milujem ťa, po mená rodinných príslušníkov až po rôzne vianočné vinše.

Jasličky (17) – vyobrazenie narodenia Ježiša v Betleheme – sa vo Viedni predávali už v roku 1843 na špeciálnom jasličkovom trhu. Mária Terézia a jej syn Jozef II. zakázali vystavovať betlehemy na verejnosti a v kostoloch, a tak si Viedenčania začali aranžovať svoje jasličky vo svojich príbytkoch. Tešili sa z toho aj rezbári, lebo mali o prácu postarané. Keď sa neskôr zákaz zrušil, tradícia zostala. Až do dnešných čias. Sú ľudia, ktorí si každý rok na trhoch prikúpia nejakú figúrku do svojho rodinného betlehemu.

Už sa zrejme nikdy nedozvieme, kto ako prvý dostal nápad nahradiť jabĺčka na vianočnom stromčeku sklenenými guľami (18). Krehká krása ručne maľovaných gúľ nadchne každého návštevníka vianočných trhov, hlavne aj preto, že je ich toľko veľa pokope.

Ale vybrať si môžete aj nejakú inú ozdobu (19) na váš vianočný stromček – macíka alebo iné zvieratko, šaša či hojdacieho koníka, ale našla som aj uhorku, z ktorej sa isto najviac potešia návštevníci z Ameriky.

Ak je vám zima na uši, na výber sú pletené čiapky (20), ale samozrejme aj klasické červené čapice s bielym brmbolcom. Hoci darčeky deťom v Rakúsku nenosí Santa, ale Ježiško – preto sa aj ten najznámejší vianočný trh pred Radnicou nazýva Christkindlmarkt, Santovská čiapka je pre mňa poslom dobrej nálady. Stačí si ju nasadiť na hlavu a hneď sa vám zdá svet veselší. A kľudne si k tomu môžete aj zaujúkať: ho – ho – ho!

Ak ste si dosiaľ nič nevybrali, tak si kúpte aspoň nejakého anjela (21), napríklad z včelieho vosku, lebo táto vôňa je tiež súčasťou Vianoc. Keď som bola malá, tak som verila, že stromček ozdobujú anjeli a vždy ma veľmi mrzelo, že sa mi nepodarilo ani jedného pritom uvidieť. Kúpte si anjela, poláskajte ho v dlani, verte na zázraky a možno sa aspoň raz ešte budete môcť pozrieť na celé čaro Vianoc detskými očami!

Praktické informácie o vianočných trhoch vo Viedni v českom jazyku nájdete: tu

Už si bol na vianočných trhoch? Čo si si kúpil?

Text: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Ingrid, Travelpotpourri

Komentáre

7 Komentáre

 1. Pingback: Mandľovo-orechové sušienky Pečieme na Vianoce - travel potpourri

 2. I’ll take the pretzel, the apple and an angel to protect it!

  1. Ingrid (Autor článku)

   A good choice, Sabine! 🙂

 3. Eva

  Inko, krásně jsem si zavzpomínala. Byla jsem kdysi na vánočních trzích ve Vídni se svou tehdy ještě školní dcerkou a tak mám s touto událostí spojené i nostalgické vzpomínky. Dnes už má vlastní rodinu a s maminkou na vánoční trhy nejezdí. Také jsme si s kolegyní v práci, která jezdí do Vídně pravidelně, společně článek znovu pročítaly a říkaly si, které z těch 21 typů jsme tam viděly či si kupovaly a jaké to bylo. A zase jiné kolegyňce vždy každý Tvůj článek o vánočních trzích někde ve světe přeposílám, protože jezdí s partou přátel každým rokem na nějaký vánoční trh do zahraničí. Eva.

  1. Ingrid (Autor článku)

   Milá Evo, ďakujem ti za milý komentár. Som rada, že môj článok vzbudil v tebe krásne spomienky. A dúfam, že až sa niekedy zase raz vyberieš do Viedne na vianočné trhy, tak si ten punč dáme spolu! 🙂

 4. Katarína Wavrouschek

  Sklenené vianočné gule vymyslela žena, už presne neviem z ktorej krajiny ale bola Európanka. Jej otec bol sklenár a manžel alkoholik, takže ona po nociach vyrábala za neho. Keďže v tej dobe toto remeslo mohli robiť len muži, robila to potajomky v noci. Vianočné gule vymyslela a aj so sestrou sa nakoniec presadili a rozšírili túto krásu po celom svete. Videla som o tom film, odporúčam.

  1. Ingrid (Autor článku)

   Zaujímavé, vďaka za info. Stále platí – za všetkým hľadaj ženu! 🙂

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our website uses cookies. Do you agree with this? / Naša stránka používa cookie. Súhlasíte s tým? Info

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close