Perfektný jednodenný výlet na vianočný trh v Lindau a Bregenzi

Lindau

Vo všeobecnosti platí, že ak sa vyberiete vlakom na nejaký vianočný trh v Nemecku, čaká vás viac-menej dlhá cesta zo stanice do centra. Lindauer Hafenweihnacht sa vyznačuje nielen tým, že ako jediný sa nachádza v prístave, ale cesta od koľají po jeho brány nepresahuje 100 metrov. Navyše môžete navštíviť aj pár kilometrov vzdialený rakúsky Bregenz a zažiť plavbu jedinečnou vianočnou loďou.

Ponúkame vám niekoľko rád, ako prežiť jedinečný deň bez stresov a maximálne si vychutnať adventnú pohodu.

Na trhy cestujte vlakom a začnite v Lindau

Ak si máte možnosť vybrať spôsob, akým sa dopravíte na vianočné trhy, určite dajte prednosť vlaku. Vyhnete sa problémom s parkovaním a v neposlednom rade nemusíte pri každom stánku vyhľadávať ponuku nealkoholických nápojov.
Využívajte možnosti skupinových a regionálnych zliav!
Každá spolková krajina v Nemecku ponúka celodenný lístok na vlak a MHD. V prípade Bavorska, v ktorom sa Lindau nachádza,  je to Bayern-ticket. Cez víkend sa dá cestovať po celom území štátu so Schönes-Wochenende-Ticket. Obidva lístky NEPLATIA na ICE a EC vlaky. Podrobnejšie podmienky nájdete v dôležitých infomáciách na konci článku.
Lindau má veľmi dobré spojenia s veľkými mestami. Cesta z Mníchova trvá napríklad 2 hod 45 minút, ak si zvolíte vlak tesne po 9 hodine, môžete byť v cieli presne na poludnie.

Lindauer Weihnacht

Okolo obeda na trhoch ešte nevládne pravá vianočná atmosféra

Spojte prehliadku mesta s obedom

Ak pricestujete do Lindau okolo obeda, vianočné trhy si odložte až na večer. Ostrovné staré mesto ponúka dostatok zaujímavých miest hodných návštevy, medzi ktorými dominuje Stará radnica (Altes Rathaus), ale aj Stadtmuseum, kde bývajú zaujímavé výstavy (v roku 2018 prebieha rekonštrukcia). Ak dáte prednosť kulinárstvu, potom skúste niektorú z reštaurácií na Maximilianstrasse, obzvlášť Gasthaus zum Sünfzen alebo Zum Alten Rathaus.

Lindau, Maximilianstrasse

Maximilianstrasse v historickom centre Lindau ponúka mnoho príležitostí chutne sa najesť

Lindau Altes Rathaus

Stará radnica je vyhľadávanou turistickou atrakciou

Lindau Altes Rathaus

Detail radnice s hodinami na severnej fasáde

Vianočná loď – povinná jazda

Weihnachtschiff Austria

V Bregenzi nemôžete nenatrafiť na Weihnachtschiff!

Plavba loďou po Bodamskom jazere je atrakciou, ktorú si zrejme nechá ujsť len človek, ktorý by nesadol ani do člnka. Mnoho turistov absolvuje presun v rámci pobrežných miest, ale veľmi obľúbené sú aj rundfahrten – okružné jazdy. Do Bregenzu z Lindau trvá cesta na vode síce len pol hodiny, ale napriek tomu ju budete neskôr radiť medzi hlavné zážitky. Ideálne je prísť do prístavu aspoň o švrťhodinu pred odchodom, aby ste si mohli „uchmatnúť“ najlepšie miesta či už vo vnútri pri oknách alebo na hornej palube. Plavba po zotmení z Bregenzu patrí k veľmi vyhľadávaným najmä pre zážitok vplávania do Lindau medzi osvetlenou sochou Bavorského leva a majákom Neuer Leuchtturm.

Lindau Hafen

Prístav stráži od roku 1865 maják spolu so šesťmetrovou sochou Bavorského leva. Jeho autorom je klasicistický sochár a maliar Johan von Halbig.

Bregenz Weihnachtsmarkt – Klein aber oho!

Na veľkosti nezáleží ani na vianočných trhoch. Vianočný trh na námestí Kornmarkt delí od prístavu rušná hlavná cesta a železničné koľaje. Okrem potešenia žalúdka sa tu dajú nakúpiť nielen výrobky stvorené šikovnými rukami, ale napríklad aj kvalitné zimné čiapky v cene okolo 20 eur.

Bregenz Weihnachtspyramide

Vianočné pyramídy majú v Nemecku dlhoročnú tradíciu. Pôvodne sa nachádzali len vo vnútri bytov pri stromčekoch, kým v roku 1926 nedostal Traugott Pollmer z mestečka Frohnau pri českých hraniciach nápad vytvoriť „pyramídu pre všetkých“.  Odvtedy sa stala pevnou súčasťou trhov.

Ponuka na oboch trhoch je rozmanitá a často veľmi kreatívna

Ak by trh neuspokojil vaše kultúrne potreby, tak môžete zájsť do priamo susediaceho múzea regiónu Voralberg, alebo do Kunsthaus Bregenz za budovou divadla. Milovníci krásnych výhľadov majú možnosť sa vyviezť lanovkou na kopec Pfänder. Pozemná stanica sa nachádza 750 m od Weihnachtsmarktu. Premáva denne až do 19-tej hodiny.

Pfänder Bregenz

Lanovka na vrchu Pfänder ponúka z výšky 1064 m jedinečný pohľad na Bodamské jazero ako aj počas jazdy v kabíne s obrovskými oknami

Café Wunderbar je výnimočné nielen menom. Cez víkend je otvorené až do 4.00.

0,0000000001 mm nanometer in Bregenz

Nápis „0,0000000001 mm“ na budove priamo oproti vianočnému trhu v Bregenzi je dielom rakúskeho umelca Heinza Gappmayra (1925 – 2010). Predstaviteľ tzv. vizuálnej poézie v ňom pretransformoval ľudskému oku nepredstaviteľnú dĺžku nanometra do dvanásť metrov dlhého radu číslic.

Pred nalodením sa na spiatočnú cestu do Lindau si vyčleňte pár minút a zájdite k unikátnemu hľadisku v prístave.

Bregenz Seebühne

Die Bregenzer Festspiele sa konajú od roku 1946. Štyri roky na to sa presunuli na „jazerné pódium“, ktoré sa nachádza tesne vedľa prístavu a už samotné vyráža návštevníkom dych. V rokoch 2011-12 ako keby sa vo vode kúpal zavraždený Marat.

Bregenz Festspiele Carmen

Originalita nechýbala ani opere Carmen, kde obrie ruky ako keby vyhodili do vzduchu karty. Pohľad z jazera ukazuje nielen premyslenú architektúru, ale aj hľadisko. Lístky na nasledujúceho Rigoletta na prelome júla a augusta 2019 sa budú pohybovať od 348 po 30 eur.

Pohľad na ľudské mravenisko

Komu stačí romantický pohľad len z pár metrov, mal by po návrate z Rakúska najprv zvládnuť výstup na dvadsať metrov vysokú Mangturm. Maják z 12. storočia je zároveň aj miestom s najlepším výhľadom na vianočný trh.

Lindau Hafen Mangturm

Z veľkých okien dávneho majáku  vidno cez deň až na druhý breh jazera a večer zas máte trh ako na dlani

Lindau Hotel Helvetia

Hotel Helvetia s Café Restaurant sa nachádza priamo oproti Mangturm

Pohľad z veže na prístav v Lindau a západnú časť trhov s vysvieteným hotelom Bayerischer Hof

Varené víno je klasika, ale vytláča ho exotika

Glühwein má čoraz väčšiu konkurenciu v nápojoch, ako sú horúce Caipi, Hugo alebo rôzne klony punčov od detských cez vaječné až po whisky punč. Medzi čoraz populárnejšie patrí domáca Heiße HexeHorúca bosorka –  dámsky drink tvorený  kombináciou horúceho vaječného koňaku so šľahačkou.
Exoticky znejúca Lumumba  je zas koktail z kakaa s dávkou rumu, niekedy aj so šľahačkou. Zlé jazyky tvrdia, že pomenovanie podľa afrického bojovníka Patricea Lumumbu dostal nápoj po tom, ako belgických kolonizátorov vyhnal z Konga.

Lindauer Weihnachten

Za svetla ešte stánky s nápojmi v Lindau a stolíky pred nimi bývajú prázdne. Večer je už náročnejšie nájsť si pri nich voľné miesto.

Lindauer Weihnachten Karussel

Kolotoč uprostred trhov je jednou z mála atrakcií, ktoré pritiahnu aj deti

Dôležité informácie

Lindau

Lindauer Hafenweihnacht

Pár krokov z vlaku a ste na trhu v Lindau

Trh v Lindau sa koná v roku 2018 od 22. novembra do 16. decembra ale NIE JE je otvorený každý deň v týždni. Navštíviť ho môžete vždy od štvrtka do nedele od 11.00 do 21.00 hod. Otvorenie trhov môže ovplyvniť aj nepriaznivé počasie, najmä silný vietor v prístave. Detailné informácie aj s rozložením stánkov nájdete na stránke Lindauer Hafenweihnacht

Bregenz

Bregenzer Weihnacht nájdete na námestí Kornsmarkt od 16. novembra až  do 23. decembra denne od 11.00 do 20.00 (Gastronómia do 21.00) hod.

Bregenz Weihnachtsmarkt

Vchod na vianočné trhy v Bregenzi

Vianočná loď

Weihnachtschif Austria

Na Vianočnej lodi Austria si môžete počas polhodinovej plavby pozrieť Betlehem, Rozprávkový les, desaťmetrovú dráhu modelárskej železnice a v bare si pochutnať na zimných špecialitách

Weihnachstschiff medzi Lindau a Bregenzom nepremáva počas štvrtkov, len v piatok až nedeľu.

Z Lindau 13.20 / 15.00 / 16.40 / 18.20
Z Bregenzu 12.30 / 14.10 / 15.50 / 17.30

Plavba trvá 35 minút, cena spiatočného lístku je 14 € pre dospelého a 6,30 € pre dieťa. Lodná preprava je možná len v prípade dostatočne vysokej hladiny vody.

Zľavy na vlak

Bayern ticket
Regionálny lístok nevyužijete len na vlaky, ale aj na MHD vo všetkých bavorských mestách. Platnosť lístka začína cez týždeň o 9.00 hod., v sobotu, nedeľu a sviatok už o polnoci a trvá až do 3.00 nasledujúceho dňa. Môžete s ním cestovať aj do alebo zo Salzburgu alebo Ulmu, ale MHD v týchto mestách NEPLATÍ. Maximálny počet cestujúcich na jeden lístok je päť bez ohľadu na vek a všetci musia byť písomne uvedení, inak lístok NEPLATÍ.

V prípade Schönes-Wochenende-Ticket cena pre prvého cestujúceho je až 44 € a stúpa rovnako ako Bayern-ticket. Použiť ho môžete napríklad pri ceste z Kostnice (Konstanz).

Bregenz Bahnhof

Prístav v Bregenzi sa tiež nachádza len pár metrov od stanice. Na rozdiel od Salzburgu alebo Ulmu ale nepatrí medzi hraničné stanice, kde ešte platí celodenný lístok Bayern ticket. Deväťminútová jazda vlakom pozdĺž pobrežia  tak môže výlet výrazne predražiť.

Bodensee

Bodensee je po Blatenskom (Balatone) a Ženevskom jazere treťou najväčšou vodnou plochou v Európe. Hoci sa na jeho brehoch rozkladajú tri štáty – Nemecko, Švajčiarsko a Rakúsko – na vodnej ploche nie sú vytýčené hranice. V skutočnosti sa skladá z troch jazier. Nemecké pomenovanie dostalo podľa dôležitého stredovekého mesta Bodman a klon jeho názvu používajú mnohé jazyky či už škandinávske alebo slovanské. Francúzi, Španieli, Taliani, Portugalci, Anglo-Američania či Gréci poznajú ale Bodamské jazero ako Kostnické  podľa svojho najväčšieho mesta. A aby toho nebolo málo, hrdí domorodci mu dávajú prívlastok Švábske more.

Text: © Copyright Robert, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Robert, Travelpotpourri


Komentáre

2 Komentáre

 1. Anna

  Hallo Ingrid
  Sehr interessanter Artikel.
  Sehr lustiges Haus mit vielen Nullen 😉
  LG AS

  1. Ingrid

   Danke, Anna. Ich finde es auch sehr interessant und möchte sehr gern auch besuchen! 🙂

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our website uses cookies. Do you agree with this? / Naša stránka používa cookie. Súhlasíte s tým? Info

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close