Oktoberfest – slávny festival piva v Mníchove

Oktoberfest

V bavorskom Mníchove sa vždy na začiatku jesene koná Oktoberfest. Čo vás čaká na najväčšom festivale piva a čomu sa máte vyvarovať?

Na Oktoberfest chodia v podstate dva druhy návštevníkov.

 • Lunaparkový typ  –  dáva prednosť zábavným atrakciám od klasických kolotočov až po adrenalínové voľné pády a divoké horské dráhy. Hlad a smäd zaženie v malých stánkoch a halách pozdĺž celého areálu. Medzi tento typ patria najmä rodiny s deťmi.
  Oktoberfest
 • Kulinársky typ – neodvezie sa ani na obrovskom ruskom kole alias Riesenrad a jediným jeho cieľom je s partiou priateľov sa dobre najesť a napiť v niektorej z veľkých hál.

Na Oktoberfeste som bol po prvý raz v roku 2010. Mal som napísať článok pre denník SME o jeho 200. výročí. Vďaka banálnej chybe, o ktorej som vopred netušil (mal som malý ruksak), som  nemohol ani len nazrieť do hál pivovarov a tým pádom aspoň na okamih prežiť jeho pravú atmosféru. Tento článok by vám mal pomôcť vyhnúť sa podobným omylom.

Oslava svadby sa zmenila na ľudový sviatok a najväčší festival piva

Terezina lúka (Theresienwiese) je takmer 35 hektárový priestor asi dva kilometre južne od hlavnej stanice. Väčšinu roka zíva práznotou. Dvakrát ročne ale štrkobetónová plocha ožije. Na jar ju zaplnia kolotoče spolu so stánkami jedla a pitia. Na jeseň počas dvoch týždňov na prelome septembra a októbra sa už vyše 200 rokov koná najväčší ľudový sviatok, ktorý bol pôvodne len veselicou pri príležitosti svadby vtedy ešte len princa Ľudovíta I. a princeznej Terézie. Ak nechcete, aby vás domáci okamžite identifikovali ako cudzinca, pýtajte sa, kade vedie cesta na Wiesn. Rodení Bavoráci nikdy nepoužívajú výraz Oktoberfest.  

Na prázdnom priestore stretnete počas roka len ľudí venčiacich psov, púšťajúcich šarkanov, bežiacich pre zdravie alebo trénujúcich na skateboardoch či iných športových náradiach. Alebo aj nikoho.

Oktoberfest haly

Na začiatku augusta sa spúšťa stavebný ruch, keď sa začnú stavať pivné haly, ale aj zábavné stánky a atrakcie. V posledných rokoch je okolo celého areálu vybudovaný aj plot.

O‘ zapft is! (Ja narazené!)

Výkrik, ktorý sa takmer rovná posvätnému Habemus papam, sa ozýva od roku 1950  vždy v prvú sobotu sviatku, keď starosta Mníchova presne o 12-tej narazí pivný sud v hale Schottenhammel. Kým po prvý raz potreboval Thommas Wimmer 19 úderov dreveného kladiva, neskorší starosta Christian Ude to dokázal na dvakrát. Je však verejným tajomstvom, že si to najprv natrénoval pod dozorom profesionálneho pivovarníka.

Aby ste si mohli nápoje vychutnať, musí vám ich niekto doniesť. 🙂 Čašníčky a čašníci sa spolu s pivovarmi predstavujú divákom v slávnostnom sprievode na alegorických vozoch. Ak chcete mať miesto v predných radoch, vyjde vás to na 24,50 eur.

Slávnostný voz pivovaru Augustiner

Jedlo a pitie

Čo si budeme nahovárať, Oktoberfest jednoznačne preslávilo pivo. Každý rok sa ho tam vypijú milióny litrov. Ale nielen milovníci tohto moku si prídu na svoje. V ponuke sú aj vína či šampanské. Kto sa chystá vychutnať si bavorskú kuchyňu, neodíde nespokojný. Organizátori myslia aj na vegetariánov či vegánov.

Oktoberfest schweinebratten

Jedným z najobľúbenejších chodov na Oktoberfeste je po vyprážanom kurati bravčové pečené so zemiakovými knedľami.

Čo potrebujete vedieť

Pri nápojoch si dobre zapamätajte výraz Maß, čo je základná jednotka pitia na Oktoberfeste používaná v Európe v 19. storočí. Prevedená do metrického systému predstavuje 1,069  litrový pohár 5,9 percentného piva. Jeho cena z roka na rok narastá, aktuálne (2019) vyjde na 10,80 až 11,80 eur. Liter pšeničného piva (Weissbier) vyjde až na 15,90 eur. Nealhokolické nápoje a minerálky nie sú na tom lepšie. Spezi (alternatíva kofoly) stojí 11,75 eur, Limo 11,30 eur a minerálka 12 eur!
Krug je klasický „pollitrák“ a načapujú vám ho v niektorom z desiatok stánkov pozdĺž celeho areálu.

Oktoberfest

„I mog Di“, „Für meinen Schatz“, „Grüße aus München“ sú najviac kupované medovníky

Detailný prehľad cien nájdete na stránke Oktoberfest2019.de

Ak chcete spomienku, neodnášajte si sklenený pohár (pokuta!), ale uprednostnite radšej zberateľský kameninový. Dá sa kúpiť priamo v areáli alebo objednať za 18 eur

Festzelt –  Názov sa odvíja od dávnej tradície, kedy sa hodovalo v skutočných stanoch, avšak dnes sú „pevné stany“ – drevené haly. Na ploche Theresenwiesen sa ich nachádza sedemnásť. Patria mníchovským pivovarom, medzi iným  HofbräuLöwenbräu, Augustiner, Pschorr, Hacker,  Paulaner a Spaten

Oktoberfest Festzelt Marstall

Hala Marstall nahradila v roku 2014 po vyše storočí slávny Hippodrom. Patrí k veľmi obľúbeným najmä u prominentov. Menu v nej vás vyjde medzi 40-50 eur. Ak by vám nestačilo pivo, je možné si pri rezervácii objednať šampanské takmer za 300 eur!

Fischer-Vroni je hala orientovaná na ryby. Ochsenbraterei odvodzuje svoje meno od roku 1881, keď sa na Wiesen piekol býk na  ten účel zostrojenom rošte. Vo Weinzelt sa stretávajú všetci tí, čo uprednostňujú víno pred pivom. Najmladšou halou je Zur Schönheitskönigin – (U kráľovnej krásy)

Oktoberfest Blasskapelle

Pivné haly sú nemysliteľné bez živej hudby

Kto nie je zvyknutý na dychovku a špecifický hudobný štýl zvaný šláger, mal by si pred návštevou Oktoberfestu vypočuť aspoň ukážky. Skupina VoXXclub nahrala špeciálny klip pre Oktoberfest.

Pesnička Cordula Grün skupiny Die Draufgänger patrí k najhranejším skladbám Oktoberfestu.

Oktoberfest Weinzelt

Typická situácia pred Weinzeltom v sobotňajšie poobedie. Obrovský rad čakajúcich na možnosť dostať sa dnu bez rezervácie.

Kompletný prehľad všetkých veľkých hál aj s možnosťou rezervácie nájdete na oficiálnej stránke Oktoberfest.de. Podmienkou je objednať si niektoré z ponúkaných menu. Za miesto neplatíte.

Cafe Kaiserschmarnn

Cafe Kaiserschmarrn je jedným z tzv malých stanov. Celkovo je ich na ploche 21.

Čistý adrenalín na kolotočoch a horských dráhach


Tí, čo nemajú záujem o hodovanie v stanoch a stánkoch, ale naopak túžia po pravej adrenalínovej zábave, si na Oktoberfeste prídu na svoje.
Nájdu tu všetko, čo má pravý lunapark mať – od detskej železnice cez autodrom až po horské dráhy a veže s voľným pádom. Celkovo až 20 rôznych atrakcií.

Napriek veľkej ponuke nových adrenalínových atrakcií, klasický reťazový kolotoč stále nestráca nič na svojej obľúbenosti

K najviac vyhľadávaným patria určite horská dráha Olympia Looping a 80 metrová veža Skyfall s voľným pádom.

Achterbahn

Počas jazdy sa päťkrát ocitnete dole hlavou

Na najväčšej prenosnej horskej dráhe sveta dlhej 1250 metrov dosahujú vozíky rýchlosť vyše 100 km za hodinu.

Ruské kolo alebo ako ho domáci volajú Riesenrad so štyridsiatimi gondolami pre 10 osôb a priemerom 50 metrov, je jednou z najobľúbenejších atrakcií. Odporúča sa najmä večer, avšak treba počítať s veľkou radou. Cena je 8 eur pre dospelého a 4 pre deti.

Tento rok sa predstaví osem noviniek, medzi inými 430 metrová horská dráha Heidi – The Coaster, na ktorej sa štartuje z 13-metrovej výšky. Pribudne aj detský Ostrov pirátov a Poseidon, kde lodičky prekonávajú vyše tristometrovú prevažne vodnú dráhu.

Informácie o všetkých atrakciách nájdete na tejto podstránke.

Doprava

Oktoberfest Theresienwiese

Zástavka metra U4 a U5. Počas konania Oktoberfestu zvlášť cez víkend je úplne preplnená a odporúča sa použiť radšej alternatívne trasy.

Ideálne je pricestovať  vlakom a vystúpiť na konečnej stanici München Hauptbahnhof. Ušetríte si problémy s parkovaním a nemusíte si dávať pozor na konzumáciu alkoholických nápojov. Zo stanice sa môžete na Oktoberfest presunúť pešo alebo metrom.

Chôdza vám zaberie maximálne 20 minút. Najvýhodnejšia trasa je, ak vyjdete zo stanice na pravej strane v smere príchodu vlakov, zabočíte na Bayerstrasse vpravo a cca po 500 metroch odbočíte na Bavariaring vľavo.

Metrom je to jedna zastávka linkami U4 alebo U5 smer Theresienwiese, pričom vchod do neho sa nachádza taktiež pri pravom východe. Ak by ste cestovali zo stredu mesta, môžete si vybrať medzi U3 alebo U6 a vystúpiť na Goetheplatz pri južnom vchode na Oktoberfest. Ceny jednorazového lístku alebo skupinových si overte na stránke  – aktuálny stav (september 2019) 2,90 eur jednosmerný, 6,70 eur celodenný, 12,80 eur celodenný pre skupinu 2-5 ľudí.

Ak pricestujete do Mníchova autom, majte na pamäti, že areál nemá parkovisko pre návštevníkov. Centrum mesta je zvyčajne beznádejne upchaté. Ak máte ubytovanie v niektorom z hotelov, rozhodne využite ich garáž. V prípade jednodňovej návštevy si vyberte niektoré z parkovísk siete Park + Ride. Pri väčšine z nich sa nachádzajú zastávky metra. Detailné informácie nájdete na interaktívnej mape

Oktoberfest

V roku 2010 po prvý raz bolo možné si vychutnať atmosféru Oktoberfestu spred 200 rokov. Pivná hala mala na priečelí obrázok kráľovského páru.

Desať prikázaní alebo čo za žiadnych okolností nerobte!

 1. Nikdy ale naozaj nikdy sa nepokúšajte postaviť na stoly! Maximum sú lavičky.
 2. Nebuďte lakomí, dávajte sprepitné. Napriek tomu, že čašníčky majú 90 centov za krígel, sprepitné predstavuje výrazný podiel ich príjmov.
 3. Oktoberfest nie je karneval. Príďte radšej v tričku a roztrhaných džínsoch, ako keby ste sa mali obliecť do nejakého „vtipného“ kostýmu.
 4. Preskúšajte si pred návštevou Mníchova, koľko pív znesiete vypiť. Ideálne je natrénovať si pomalé pitie, aby pre vás zábava neskončila príliš rýchlo, v horšom prípade otravou alkoholom.
 5. Do hál je zakázané nosiť si vlastné jedlo.
 6. Nepite krígeľ na ex. Ku koloritu Oktoberfestu patrí, že sa sem tam postaví niekto na lavičku a začne piť svoj pohár na ex. Ak sa mu to podarí, odmenou je mu mohutný potlesk okolia. V opačnom prípade je tzv. vybučaný. Lepšie je pivo si vychutnať, ako utrpieť zbytočnú blamáž.
 7. Do trávy mimo stany sa nemočí a ani nedávi. Pokuta za vyprázdnenie sa mimo toalety je 100 eur.
 8. Sex na verejnosti vás môže vyjsť veľmi draho. V lepšom prípade skončíte s pokutou 1000 eur, ale výnimočný nie je ani trest ročného väzenia.
 9. Podobne hlboko siahnete do peňaženky v prípade zašpinenia taxíka. 1500 eur je pokuta plus suma za vyčistenie.
 10. Ak by ste sa rozhodli využiť verejnú dopravu, tak počítajte s tým, že ak vás prichytia pri jazde na čierno, zaplatíte 60 eur.
Oktoberfest

Jeden z najdôležitejších smerníkov. Ukazuje, kde sa nachádzajú WC.

Praktické tipy na záver

Otváracie hodiny

V sobotu 21.9. sú reštaurácie  otvorené od 9 hod. a od 10 hod. do otvorenia o 12:00 môžu predávať nealkoholické nápoje (nie alkoholické pivo) a malé chody.
Sobota, nedeľa a štátny sviatok 3. októbra: 9 až 22:30,  v pracovné dni: 10 – 22:30
Pivné haly – hudba končí o 22:30
Záverečná všetkých gastronomických  podnikov: 23:30
Pivné haly: Käfer Wies’n-Schänke a Kufflers Weinzelt: Otvorené do 1:00, hudba a obsluha končia o 0:30.


Oblečenie

Oktoberfest je príležitosť či pre domácich ale aj zahraničných návštevníkov prevetrať tradičné bavorské kroje – Tracht v prípade mužov a Dirndrl u žien. Okrem módnej stránky môžete u nežného pohlavia pri pozornejšom pohľade zistiť zásadnú informáciu o ich partnerskom stave. Rozhoduje o to tom zaviazanie mašle na páse z pohľadu jej nositeľky.
Tracht

 • Mašla vľavo: Je slobodná.
 • Mašľa uprostred: Do jej vzťahu vás nič nie je!
 • Mašľa vpravo: Je vydatá alebo zadaná.
 • Zadná mašľa: Nosia ich vdovy, čašníčky alebo neplnoleté.

Kočíky

Okrem toho, že do úschovní musíte odložiť batožinu vačšiu ako 20 x 15 x 10 cm, vás počas celého víkendu a v týždni po 18-tej hodine nepustia do areálu s detským kočíkom.

Bankomaty

Kto by si potreboval doplniť hotovosť, môže tak urobiť v 12-tich bankomatoch na ploche a aj v halách, ktoré akceptujú aj Visa a Mastercard.

oktoberfest-app

Oktoberfest App

Napriek svojmu veku, ide Oktoberfest s dobou, a tým pádom nemôže chýbať ani mobilná aplikácia pre smartfóny so všetkými zásadnými informáciami.

Ak ste nenašli v článku odpoveď na čokoľvek ďalšie, prečítajte si náš článok o 30 faktoch, ktoré ste nevedeli o Októberfeste alebo nám napíšte do diskusie

 

Text: © Copyright Robert, Travelpotpourri
Fotos: © Copyright Robert, Travelpotpourri

Komentáre

1 Komentár

 1. Pingback: 31 faktov, ktoré ste nevedeli o Oktoberfeste - travel potpourri

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our website uses cookies. Do you agree with this? / Naša stránka používa cookie. Súhlasíte s tým? Info

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close